• خبر روز


بزرگداشت حماسه سالروز آزاد سازی خرمشهر برگزار شد

در مراسمی که به مناسبت سوم خرداد، روز آزادسازی خرمشهر از سوی ستاد شاهد و ایثارگر دانشگاه تدارک دیده شده بود جانبازان و خانواده‌های شهیدان حضور یافتند و با صحبت از عملیات‌ها و جان‌فشانی‌های رزمندگان غیور و ایثارگر، یاد هشت سال دفاع قهرمانانه را گرامی داشتند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه به نقل از عطنا، مراسم«امتداد؛ ویژه برنامه بزرگداشت سوم خرداد» با حضور عبدالله معتمدی، مسئول بسیج اساتید دانشگاه علامه طباطبائی، سردار علی فضلی، فرمانده دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین (ع)، رحیم احمدی روشن، پدر شهید مصطفی احمدی روشن، حمید صالحی، عضو هیئت علمی گروه روابط بین‌الملل و سایر استادان و اعضای هیئت علمی، یکشنبه، ۲۳ اردیبهشت‌ماه در سالن اجتماعات دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.

شرایط حساس جامعه به خاطر به بار نشستن جمهوری اسلامی و ثمرات آن است

در ابتدای این مراسم، دکتر عبدالله معتمدی، مسئول بسیج اساتید دانشگاه علامه طباطبائی ضمن تشکر از مهمانان و استادان حاضر در مراسم، گفت: امام در مورد شأن روز سوم خرداد فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد» این آیه قرآن که «آنچه که از خیر به تو می‌رسد همه آنها را از خداوند بدان و اگر بدی به تو می‌رسد آن را از خود بدان» منطق قابل فهمی است و مهم‌تر از آن این است که زیستن بر طبق گفته‌های خداوند برای انسان رهایی‌بخش است.

او ادامه داد: شرایط امروز جامعه ما یک شرایط بسیار حساس و متفاوت با برهه‌های مختلف است، این حساسیت ناشی از به بار نشستن جمهوری اسلامی و ثمرات آن است به این معنا که آرمان‌های امام و رهبری اندک اندک در حال تحقق است و نگرانی استکبار نیز از آن روز‌به‌روز بیشتر می‌شود و در این شرایط ما باید با اتخاذ رویکردی موجودیت جمهوری اسلامی و منطق آن را توضیح دهیم. دکتر معتمدی افزود: خداوند در قرآن می‌فرماید شهدا به دلیل فضل خداوند که نصیب‌شان شده  است و همچنین از اینکه کسانی هستند که راه آنها را می‌روند اما هنوز به آنها ملحق نشده‌اند، خوشحال هستند، ان شاءالله خداوند به ما توفیق دهد که دنباله‌رو راه شهدا باشیم.

هنر امام به میدان آوردن همه قومیت‌ها به صورت یکپارچه بود

همچنین سردار علی فضلی، فرمانده دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین (ع) در ادامه در ابتدای سخنانش بر شهیدان درود فرستاد و سپس به یاد و خاطره از عملیات‌های خود در دوران هشت سال دفاع مقدس پرداخت. او گفت: برای مثال عملیات بیت‌المقدس که سمبل آن فتح خرمشهر است در ۱۰ اردیبهشت ۱۳۶۱ طراحی و اجرا شد، در منطقه سوق‌الجیشی میان بصره و خرمشهر و اهواز با وجود چهار مانع طبیعی رودخانه کارون، رودخانه کرخه، رودخانه اروند و هورالهویزه دشمن مجتمع شد.

سردار فضلی ادامه داد: جغرافیای این عملیات تنوع فراوانی دارد، عبور از رودخانه که خود به تنهایی یک جنگ است، جنگ در دشت و صحرا و نخلستان‌ها و جنگ در منطقه ویژه خرمشهر، این تنوع باعث می‌شود که ما همه دانش‌ها و آموزش‌ها را با هم و به صورت پیوسته داشته باشیم. وی با بیان اینکه امام ما دوست دارد که ما «یده واحده» باشیم، اظهار کرد: امام می‌گوید «ارتشی و سپاهی و بسیجی نداریم، همه ما لشکر الهی هستیم»، نکته آرمانی این سخن این است که این فرمان تحقق یافت، وقتی برای عملیات مهیا می‌شویم نقاط برجسته و قوت دشمن فراوان است دشمن با اتکاء به این موانع طبیعی اجازه نفوذ نمی‌دهد.

فرمانده دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین افزود: بین طراحان و فرماندهان دو نظریه بود نظریه اول این بود که در ابتدا از خرمشهر شروع کنیم و به نقطه عملیات بزنیم و نظریه دوم اینکه از فاصله طولانی‌تری و گام‌به‌گام توان رزمی دشمن را مضمحل کنیم و نقطه اوج دشمن را تبدیل به نقطه ضعف کنیم. او ادامه داد: نگاه دوم فائق آمد، برای این عملیات یک عملیات پشتیبانی در فکه پیش‌بینی شده است، جغرافیای فکه پر از ریگ است و هربار که عزیز رزمنده‌ای گام برمی‌دارد ۱۰، ۱۵ سانتی‌متر پایش در ریگ‌ها فرو می‌رود، ما در این مرحله باید در فکه عمل کنیم، من باید توفیق خدمت به رزمندگان تیپ ۳۳ المهدی را عهده‌دار باشم.

سردار فضلی اضافه کرد: ترکیب این یگان که از ۱۴ استان هستند به هنر امام برمی‌گردد، هنر امام این است که همه قومیت‌ها و همه ملت را به صورت یکپارچه به میدان آورده است، همه این یگان‌ها چون نگاه آرمانی دارند برای همدیگر پیش‌مرگ می‌شوند. وی خاطرنشان کرد: ما در تیپ المهدی ماموریت داریم سه مرحله در فکه عمل کنیم تا رزمندگان اسلام به اهداف اولیه‌شان در رسیدن به جاده و رسیدن به مرزهای بین‌المللی به توفیق الهی نائل شوند که حدود ۲۰ کیلومتر عمق پیشروی ما است، زمینی که برای ما واگذار شده است حدود ۱۲، ۱۳ کیلومتر است که ما در اینجا با لشکران زرهی عراق درگیری و نبرد داشتیم و حتی فاقد یک تانک بودیم.

فرمانده دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین ادامه داد: وقتی مرحله اول عملیات آغاز شد ما باید میدان‌های مین و سیم‌ خاردارها را پشت سر بگذاریم تا خطوط اول و دوم دشمن شکسته شود، مانند بقیه یگان‌ها خداوند عنایت فرمودند. از نیمه‌های شب موفق به درگیری با دشمن شدیم به این صورت که نیمی از شب را برای جنگیدن آماده شدیم. مرحله دوم عملیات نیز در کنار سایر یگان‌ها بودیم که در این عملیات‌ها حتی یک نفر مردد نبوده است. او اظهار کرد: در همه عملیات‌های هشت سال دفاع مقدس در سایه عنایات غیبی خدا، بچه‌ها بسیار موفق عمل کرده‌اند به عبارتی خرمشهر به دست فرزندان با کفایت امام آزاد می‌شود.

«در غیرت ما نیست که از ننگ بمیریم»

در ادامه حمید صالحی، عضو هیئت علمی گروه روابط بین‌الملل دانشگاه علامه از دیگر سخنرانان این مراسم گفت: امیدواریم این جلسات تلنگری باشد برای اینکه ما بدانیم که مدیون چه کسانی هستیم و در این کشور چه اتفاقاتی رخ داده است. این کشور از اول انقلاب تا کنون ۲۳۰ هزار شهید و ۴۵۰ هزار مجروح داشته است بنابراین امنیت امروز ما مدیون جان‌فشانی این عزیزان است. او در ادامه شعری را قرائت کرد: «آبی‌تراز آنیم که بیرنگ بمیریم/ از شیشه نبودیم که با سنگ بمیریم/ ما آمده بودیم که تا مرز رسیدن/ همراه تو فرسنگ به فرسنگ بمیریم/ ما را بکُش و مُثله کن و خوب بسوزان/ لایق که نبودیم در این جنگ بمیریم/ فرصت بده ای روح جنون تا غزل بعد/ در غیرت ما نیست که از ننگ بمیریم/ هرگز نکنم شکوه و ناله نه گلایه/ الحق که در این دایره خونرنگ بمیریم/ پای طلب و شوق رسیدن همه حرف است/ بد خاطره‌ای نیست اگر لنگ بمیریم/ تقصیر کسی نیست که اینگونه غریبیم/ شاید که خدا خواسته دل تنگ بمیریم».

صالحی از شب‌های عملیات سخن گفت و اظهار کرد: شب عملیات کربلای ۵ بعد از نماز مغرب و عشا و زمانی که همه بچه‌ها نماز خواندند، زمانی که در یکی از ارگان‌ها آماده می‌شدند که به شلمچه بروند یکی از دوستان بنده به نام بهرام گودرزی از بالای کمپرسی صدا می‌زد که صالحی دو روز است که به دنبالت می‌گردم تا تسبیحت را پس دهم، گفتم پیشت باشد، رفت، فردای آن روز که سراغ او را گرفتم فهمیدم به شهادت رسیده است.

وی ادامه داد: بعد یادم آمد که وقتی می‌گوید تسبیحت دست من مانده است به چه معناست! ما به کجا می‌رویم؟ چه ارزش‌هایی را از دست دادیم؟ ما سمینار و نشست‌های بسیاری باید برگزار کنیم تا بتوانیم یک روز از آن همه رشادت‌ها را به تصویر بکشیم. عضو هیئت علمی گروه روابط بین‌الملل خاطرنشان کرد: این شهیدان در جنگ با دشمن، دیوانه ایثار، خودساختگی و شهادت بودند برای اینکه بتوانند کشور را حفظ کنند و کسی به کشور چپ نگاه نکند. ما باید از آن جنس بچه‌ها پیدا کنیم که بتوانند در همه عرصه‌ها قدم بردارند و کشور را نجات دهند.

گفتنی است در پایان این مراسم از دانشجویان ساعی و ممتاز شاهد و ایثارگر این دانشگاه تقدیر شد.

چهارشنبه ٢٦ ارديبهشت ١٣٩٧ - ٠٩:١٩ شماره خبر: ٦١٥٤ بازدید: 1451نسخه چاپي