• خبر روز


اطلاعیه مهم: قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی

پیرو ابلاغ قانون پیشگیری و مقابله با تقلب و تخلف در تهیه آثار علمی، مصوبه مجلس شورای اسلامی، معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به هدف تصریح و تاکید بر موارد مطرح شده در این قانون، نکاتی را به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی متذکر شده است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، پیرو ابلاغ قانون پیشگیری و مقابله با تقلب و تخلف در تهیه آثار علمی، مصوبه مجلس شورای اسلامی و حسب نظر وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مجتبی شریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزارت عتف طی مکاتبه ای نکاتی را در راستای اجرایی شدن این قانون به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی متذکر شد. بنابر نظر معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، لازم است :

1. با توجه به اهمیت نقش اعضای هیئت علمی به عنوان مهمترین رکن جامعه دانشگاهی در ایجاد فرهنگ مقابله با تقلب و تخلف علمی، ضروری است در اجرایی شدن مفاد مندرج در تبصره های 7 و 9 مبنی بر ثبت اطلاعات مربوط به پیشنهاده پژوهشی، پایان نامه ها و رساله های دانشجویی در سامانه اطلاعاتی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعاتی ایران (ایرانداک) توجه جدی داده شود.

2. مسئولیت و ضمانت صحت و اصالت مقالات، پایان نامه ها و رساله های دانشجوئی با استادان راهنما است و ایشان در این خصوص پاسخگو خواهند بود.

3. دانشجویان نیز به سهم خود نسبت به رعایت اخلاق حرفه ای و احترام به حقوق مالکیت معنوی مولفان و مصنفان ملتزم و متعهد بوده و عدول از این اصل، مستلزم ضمان، سلب حقوق مادی و معنوی حاصل از گذراندن دوره های آموزشی بوده و مسئول پاسخگوئی به مراجع قانونی خواهند بود.  

متن اصلی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب و تخلف در تهیه آثار علمی مصوبه مجلس شورای اسلامی

شنبه ١٦ تير ١٣٩٧ - ١٩:٠٦ شماره خبر: ٦٥١٦ بازدید: 1513 نسخه چاپي